Hünkar Muhallebisi Tarifi

hünkar muhallebisi tarifi görseli

Hünkar Muhallebisi

Hünkar muhallebisi tarifine ve malzemeleri anlatmaya geçmeden önce bu sütlü tatlının son derece hafif ve yemesi zevkli bir tatlı olduğu hatırlatmak isteriz. Tüm sütlü tatlılar gibi bu da oldukça hafif ve lezzetli. Umarım beğenirsin. Bu arada bizi Facebook Sayfamızdan takip etmek için tıklayınız. Her gün yeni paylaşımlar yaptığımız Facebook sayfamızda her gün iki yeni sütlü tatlı tarifi sizlerle oluyor. Zaten bu yüzden takipçi sayımız yirmi binin üzerinde. 🙂Üzeri İçin

  • Frenk üzümü(bu küçük üzümler yerine kuş üzümü de kullanabilmeniz mümkün ancak biz tarife sadık kalmanızı tavsiye ediyoruz.
  • File Antep fıstığı(toz Antep fıstığı da olabilir).

Malzemeler

  • 1 litre kadar günlük süt(tüm tariflerde olduğu gibi bu tarifimizde de günlük süt öneriyoruz.)
  • 1.5 su bardağı kadar toz şeker(ölçüyü iyi ayarlamaya çalışın yoksa sütlü tatlımız istediğimiz gibi olmayabilir.)
  • 2-3 parça kadar damla sakızı(yoğun bir kıvam için bir parça daha damla sakızı kullanabilirsiniz).
  • 1 su bardağı kadar nişasta(buğday nişastası)
  • 2 yemek kaşığı kadar su
  • 1 çay bardağı kadar Antep fıstığı(kırarak kullanmanız gerektiğini unutmayın. Parçaların boyutunu istediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz gibi biz oldukça ince kıvamda kırılmış Antep fıstığı öneriyoruz).

Hünkar Muhallebisi Hazırlanışı

Süt ve toz şekeri iyice karıştırın ve şekerin erimesini sağlayın sonrasında damla sakızını da ilave ederek iyice karıştırın. Buğday nişastası ile suyu harmanlayıp tenceredeki karışım kaynama noktasına geldiğinde, tenceredeki karışıma katın. Antep fıstığını da koyduktan sonra muhallebi kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Ancak karıştırma işlevini yavaş yapmalısınız. Böylelikle kıvamı tam olarak tutturabilirsiniz. Muhallebi kıvamındaki karışımımızı ıslattığınız bir tepsi veya kaba 2 parmak kalınlığında olacak şekilde gezdirerek dökün. Soğumasını bekleyin ve bir güzel dilimleyin. Frenk üzümü ve file Antep fıstığı tahmin edeceğiniz gibi güzel bir görünüm sağlayacaktır. Bunları da iki parmak kalınlığındaki muhallebi dilimlerinin üzerine gezdirerek ve güzel görünmesini sağlayacak şekilde döktüğümüzde hünkar muhallebisi hazırdır ve afiyetle yenebilir. Büyük ilgi gören sultan sarması tarifi için tıklayınız. Soracağınız her hangi bir şey olursa yorum kısımlarından veya iletişim kısmındaki formu doldurarak bize sorabilirsiniz. Size cevap vermekten mutluluk duyacağız. En geç bir gün içinde cevap verdiğimizi de hatırlatmak isterim. Bir daha ki tarifimizde görüşmek dileği ile şimdilik hoş çakalın. Afiyet olsun. Tarifimizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsanız da ayrıca mutlu olacağımızı bilmenizi isteriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir