Kolye Çeşitleri ve Modelleri

elmas kolye çeşitleri pırlanta yüzükler en güzel takılar

Kolye Çeşitleri Nelerdir?

Kolye çeşitleri ve modelleri yazımızda sizinle pek çok kolye modeli paylaşacağız. Bunlar arasında özellikle en değerli ve en nadir olanlar el yapımı kolye modelleri olarak göze çarpıyor. Bunun yanında her zaman tercihimiz olan altın kolye, gümüş kolye gibi pek çok kolye çeşidini de başlıklar halinde inceleyecek ve beğeninize sunacağız. Ayrıca kendi üretimimiz takı modelleri ve diğer kolye çeşitleri sizinle olacak. Slaytta görmüş olduğunuz iki kolye modeli ile başlayabiliriz.

El yapımı takılar ve almanız gereken takı modelleri en güzel takılar arasında önemli bir yerde
takı modelleri örgü takı takı tasarım örnekleriGörmüş olduğunuz modeller özellikle bijuteri kolye modelleridir. Değerli metallerden(kolye altın, kolye gümüş gibi) modellerini daha sonra göreceksiniz.

Bu görmüş olduğunuz kolye çeşitleri ise bakırdan ve el örmesi kumaştan yani merserize ipten yapılmadır. İki modelin de el yapımı kolye modelleri arasında yer aldığına dikkatinizi çekmek isterim.

Yapılışları

Bu kolye çeşitleri nasıl yapıldı merak edenler için özetlemek isteriz. Her biri el yapımı olan kolyeler yoğun bir uğraş sonucu sadece bir kaç günde tamamlanabilecek modeller olmalarının yanında estetik kaygılar gözetilerek tasarlandı. Bu kolyelerden bakır olanın nasıl yapıldığını öğrenmek için aşağıdaki slayt size gerekli bilgiyi verecektir.
Örgü Kolye Çeşitleri

Hepimizin anneleri, babaanneleri, anneanneleri, nineleri örgü örmesini bilir. Ve bizler örgü örerken onlı görmüşüzdür. En baştaki slaytta görmüş olduğunuz örgü takı da aynen bu teknikle şiş ve merserize ip kullanılarak yapılmıştır. Tasarım örmeye başlamadan önce yapılsa da örme işlemi klasik olarak yani aynen bildiğimiz şekilde yapılmış, tasarım örgü örme metotları kullanılarak hayata geçirilmiştir.

Örgü örmek, göze basit görünebilir. Hatta çoğumuz için basittir ancak bunu bir takı tasarımı için uyarladığımızda devreye daha ayrıntılı düzenlemeler girmektedir. Örgü örme şekli aynı olsa da nitelik bakımından daha farklı bir kulvarda hareket edilir ve daha ayrıntılı ve tasarımsal incelikler gün yüzüne çıkartılır.

Bizim örgü takı modellerimiz hemen yan tarafta veya alt tarafta yerini almaktadır. Bunlara bakarak daha ayrıntılı fikir yürütebilirsiniz. Zaten geleneksel ve otantik havayı hemen sezeceksiniz.Kolye Çeşitleri Devam Ederken

Kolye çeşitleri sayısı oldukça fazla hepsini yavaş yavaş tanımaya çalışacağız. Şimdiye kadar özellikle bijuteri kolye çeşitlerine yoğunlaştık. Yarı değerli taşlardan oluşan kolye çeşitlerini de bijuteri kolye olarak saydığımız için bu tür kolyelere de örnek vermek isteriz. Yazımızın devamına bu tür takılar konusunda örnekler vererek ve takı modellerini sizlere sunarak devam edeceğiz.

Yarı Değerli Taşlardan Kolye Çeşitleri

Değerli taşlar bildiğiniz gibi pırlanta, elmas ve diğer elde edilmesi zor olan taş çeşitleridir. Ancak bunlar kadar değerli olmasa da yine değerli sayılabilecek taşlar da mevcuttur. Bunlar havlik, kuvars, obsidyen ve daha sayılamayacak kadar çoktur. Bu taşlar farklı renklerde ve farklı sertlikte olabilmektedir. Bu tür taşların hepsi doğal kaya olarak geçmektedir.

kolye çeşitleri doğal taş
Takı modellerinden birisi takı tasarımı örnekleri en güzel takılar yedinci sıra
yarı değerli taş kolye çeşitleri
Değerli Taş Kolye Fiyatlarımız

Bu doğal kayalar takı yapımı, takı tasarımı, kolye yapımı gibi pek çok tasarım alanında sıklıkla kullanılır. Tasarıma şıklık ve zerafet katan bu taşlar tasarımın kalitesine büyük katkı sağladıkları için pek çok bakımdan değer artışlarını da beraberinde getirir. Bu güzden doğal taş kullanılan kolye çeşitleri oldukça pahalı olabilmektedir. Neticede tasarım hala bijuteri kolye de olsa el yapımı kolye modelleri içerisinde daha önemli bir yer alır hale gelir.
Gümüş Kolye Modelleri

Bir diğer kolye çeşitleri gümüş kolyelerden oluşmakta. oldukça değerli bir metal olan gümüş, ısı ile kolaylıkla şekil verilebilir bir maden olarak karşımıza çıkmakta. Isı ile yumuşaması kolay parlatılması, şık bir duruş sergilemesi, temizliği simgelemesi gibi pek çok özelliği ile gümüş kolye modelleri takı modelleri arasında oldukça tercih edilen bir yere sahip. Eski zamanlardan günümüze her zaman tercih edilen gümüş takı modelleri arasında erkeklerinde tercih ettiği modelleri oluşturmada kullanılıyor. Her iki cinsiyetin de tercih ettiği kolye çeşitleri arasında oluşu gümüş kolye modellerini, el yapımı kolye modelleri arasında en çok kullanılan ve dolayısıyla en çok tercih edilen modeller arasına sokuyor. Değerli bir metal olan gümüş oldukça farklı kültürel etkiler ile şekil verilerek güzel ve şık takı modelleri arasında yerini alıyor. Bunun yanında fiyat altın kolye modelleri kadar olmasa da biraz daha pahalı olabiliyor ve herhangi bir takıyı aldığınızda önce hassas tartı ile tartılarak gram üzerinden fiyat hesabı yapılıyor. Tüm bu özellikleri sizin de anlayacağınız gibi artık bijuteri kolye modellerinin dışına çıktığımızı gösteriyor. Artık biraz daha değerli takı modelleri, kolye modelleri, kolye çeşitleri ile ilgili örnekler vereceğiz ve modelleri inceleyeceğiz.İnceleyeceğimiz gümüş kolye modelleri içerisinde gümüş zincir modeller, 925 ayar gümüş kolye modelleri dikkat çekiyor ve günümüzde oldukça sık tercih ediliyor. Gümüşün parlaklığı ve ihtişamı tercih edilmesinin bir nedeni. Aslında tüm bu özelliklerinin yanında gümüş kolye modelleri, kolye çeşitleri arasında tercih edilmesinin sadece bir nedenini gün yüzüne çıkarıyor. Nedenler biri de Türk toplumundaki genelsel ve kültürel anlayışın kaybolmaması. Eski zamanlardan beri tercih edilen gümüş günümüzde de tercih edilmeye devam ediyor. Bu yüzden pek çok gümüş atölyesi hiç boş kalmadan çalışıyor ve kolye çeşitleri, bileklik çeşitleri, küpeler, yüzükler ve daha pek çok farklı takı modelleri üreterek piyasaya sürüyor.

Pek çok çeşit gümüş kolye modelleri arasında bazı örnekleri derlediğimiz slayt bu örneklerin sadece çok küçük bir kısmını içermekte.

kolye çeşitleri gümüş kolye modelleri en güzel takılar
kolye çeşitleri gümüş kolye modelleri
kolye çeşitleri gümüş kolye modelleri
kolye çeşitleri gümüş kolye modelleri en güzel takılar

Değerli Taşlar ve Gümüş Kolye Çeşitleri

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi gümüş kolye modelleri özellikle zirkon denilen sahte pırlanta olarak tabir edilen parlak taşlarla süslenmiş. Buna günümüzde çok rastlıyoruz çünkü bu aslında çok büyük bir değer artışına neden olmasa da oldukça fazla bir güzellik katıyor. Bu yüzdendir ki artık günümüzde gümüş kolye çeşitlerinde özellikle zirkon taşlar kullanıyor. Tabi ki gerçek pırlanta ile kullanılan pırlanta kolye çeşitleri de oldukça fazla ancak konumuz bu değil.Gümüş kolay şekillendirilebilen bir maden olduğundan sıklıkla popüler kültürden şekiller verilerek kolye haline getiriliyor. Bunlar kalp, sonsuzluk işareti ve bunun gibi pek çok öge içeriyor. Tüm bunların yanında dini ögeleri saklamak için de oldukça şık bir yol olarak karşımıza çıkmakta.

Kararan Gümüş Nasıl Parlatılır

Gümüş dokunmayla ve zamanla kararan bir madendir. Parlaklığını zamanla kaybeder ancak altın nasıl yere düşmekle pul olmaz ise gümüş de karardığı için değerinden bir şey kaybetmez ve tekrar parlatılması kolaydır.

Kül ile Parlatma

Gümüşünüz kül ile tekrar eski parlaklığına kavuşacaktır. Sigara külü bu iş için çok uygundur. Özellikle parlayacak gümüş küçük boyutlu ise kül tablasında bile kolaylıkla parlatma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Gümüş kolye modellerin için kolaylıkla uygulayabileceğiniz diğer tekniklere de göz atalım.

Diş Macunu ile Parlatma

Diş macununu gümüş kolye modelleri ile iyice buladıktan sonra yarım saat-bir saat kadar suda bir güzel bekletin Daha sonra suda iyice durulayın. Gümüş kolyenin renginin açıldığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Sirkeli Su ve Karbonat karışımı

Sirke asitli bir gıda olduğu için gümüş parlatma işleminde de kullanılabilir. Üç yemek kaşığı sirkeyi bir kaba koyun ve yine üç yemek kaşığı kadar karbonat ekleyin. Gümüş kolye modelleri bu karışımın içerisinde yarım saat-bir saat kadar bekledikten sonra parlayarak çıkacaktır. Durulamayı unutmayın.

Altın Kolye Çeşitleri

Altın kolye çeşitleri takı modelleri içerisinde en değerlilerini oluşturur. Sizin de farkına vardığınız gibi artık değerli madenlerle ilgilenmeye değerli madenlerle yapılan kolye çeşitlerini incelemeye başladık.

Altının Özellikleri

Altın saf hali ile bildiğiniz hamur gibidir. Yumuşacıktır. Ancak her hangi bir alanda kullanılmak istenirse bakır katılı. Yirmi iki ayar altın kolye, yirmi dört ayar altın kolye ve bunun gibi isimler altının bakır katılmış haline verilen isimlerdir.

altın kolye çeşitleri
altın kolye çeşitleri
altın kolye çeşitleri en güzel takılar
altın kolye çeşitleri

Altın kuralı hatırlayın, altına sahip olan kuralları koyar.

En değerli Metal

Altın aslında en değerli metal değildir. Ondan çok daha ender ve çok çok daha pahalı olan metaller bulunmaktadır. Bunlar takı yapımı veya süs eşyası yapımı gibi alanlarda kullanılmadığı için bizi ilgilendirmiyor. Merak edenler için bu tür metaller bilimsel araştırmalar, askeri çalışmalar ve bunun gibi alanlarda kullanıldığını da söyleyelim.

Altını ise değerli kılan çağlardan peki gelen bir akım olması. tarih öncesi çağlara baktığımızda altın kolye, altın bileklik gibi pek çok takı modelleri arkeolojik çalışmalarda bulunmakta. Eski insanlar güneş ile özleştirmiş. Bu gün ise hiç alakası olmamasına karşın güzel ve estetik duruşu için kullanılmakta. Ayrıca değerli oluşu eski kültürlerden bir yansıma olarak altın kolye ve gerdanlık kullanımı oldukça yaygın. Tüm dünya da altın eski zamanlardan beri verilen değer altını takı olmanın yanında bir de yatırım aracı olarak kullanılmasını sağlamakta.

Türk Kültüründe Altın Kolye Çeşitlerinin Yeri

Türk kültüründe gelinlerimize altın kolyeler, gerdanlıklar, altın bilezikler ve bunun gibi şeyler takarız. Bu artık kültürümüze yerleşmiş durumda. Türk Milleti olarak altına değer veriyoruz. Ayrıca yeni doğan bebeklere de çeyrek altın, küçük altın, büyük altın gibi pek çok çeşit altın takıyoruz. Bu köklerimizden gelen davranışlar bizi her zaman kültürel olarak birbirimize yaklaştırıyor ve altını sadece değerli bir metal olmanın dışında insanlara bir sevgi gösterisi aracına dönüştürüyor.

Dünyada Altın Kolye Çeşitlerinin Yeri

Dünyada özellikle Hindistan’da altın kolyeler çok sık kullanılıyor. Bizim aksimize Hindistanlı kadınlar altın kolyelerle sokakta boy göstermeyi çok seviyor. Bu onlar için çok büyük bir kültürel gereklilik. Hindistan’ın nüfusunu da düşünürsek bu kültürel istek Hindistan’ı dünyanın en büyük altın ithalatcısı konumuna getiriyor. Gerçekten uzun bir süre de bu altın tüketimi devam edecek gibi çünkü Hindistan kültürüne sahip çıkan bir ülke izlenimi veriyor.

Yine Asya ülkeleri büyük altın tüketicileri. Ancak altın tabi ki dünyanın geri kalan yerlerinde de çok değerli.

Altının değerini anladığımıza göre bijuteri kolye modellerinden iyice uzaklaştığımızın ve gerçekten değerli olan diğer takı modelleri ve kolye çeşitlerine iyice geçiş yaptığımızın farkına varmışsınızdır. Bundan sonraki konumuz elmaslar ve elmas kolyeler.

Elmas Kolye Çeşitleri

Elmas aslında bildiğimiz kömür ancak fotoğrafa bakınca kömür ile hiç bir alakası olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz. Çünkü bu kömür bildiğiniz kömürlerden değil. Kömür çok çok uzun süre -ki bu uzun süre yüz yıllar mertebesinde çok yüksek basınç altında kalınca yandaki yüzük modelinde görmüş olduğunuz elmaslara dönüşüyor. Bu kimyasal bir süreç. Karbon başkalaşıma uğruyor ve resimde görmüş olduğunuz elmas oluşuyor.

elmas kolye çeşitleri pırlanta yüzükler en güzel takılarpırlanta kolye çeşitleri
pırlanta kolye çeşitleri ve en güzel takılar
pırlanta kolye çeşitleri n güzel takılar

Pırlanta Kolye Çeşitlerine Genel Bakış

Sizin için hazırladığımız slayt pılanta kolye modellerinin nasıl tasarlandığını ve hangi etmenler göz edilerek yapıldığının bir özeti niteliğindedir. Eğer dikkat etti iseniz pırlanta kolye çeşitleri kültürümüzün geleneksel havasından uzaktır. Tam anlamıyla lükt takı modellerini oluşturan bu kulvar gelir düzeyi çok yüksek olan bir gruba hitap etmektedir.

Pırlantanın Elde Edilişinde Modern Yöntemler

Pırlantanın elde edilişi ile ilgili bu bölümün başında bilgi vermiştik.
Yüksek basınç ve zaman bunda anahtar rol oynuyordu. Günümüzde bu koşulları gerektiği gibi sağlayan ve pırlanta üreten yerler bulunmakta. Japonya bunlar arasında başı çekiyor. Hatta bu yazı yazılırken sadece Japonya’da elmas üretimi yapılıyor diyebilirim. Japonlar yüksek teknoloji ve çeşitli kimyasal hesaplama teknikleri kullanarak elmas üretmenin yolunu bulmuş durumdalar. Elmas kolye çeşitleri içersinde artık büyük bölümü yapay yolla elde edilen elmaslar kaplıyor. Bu elmaslar doğal koşullarla aynı şekilde elde edildiği için hiç bir kusurları veya eksiklikleri bulunmuyor. Zaten ünümüzde televizyon reklamlarında ve diğer yayın organlarında elmas reklamlarını görmeye başladığımız fark etmişsinizdir. Elmas şirketleri eskiden de zengindi ve pazarlamaya bütçe ayırabiliyorlardı ancak artık ellerinde talebi karşılayabilecek kadar elmas olduğuna göre giderek daha da saldırgan pazarlama taktikleri izledikleri ve reklamlar yaptıkları bir gerçek.
Elmaslara ulaşma konusunda artık daha rahat olan mücevher şirketleri fiyat konusunda aynı hassasiyeti göstermiyor. Tahmin edersiniz ki bu durum karlarının astronomik biçimde artmasını sağlıyor.

Yazımızın sonuna gelirken Kolyeler Nasıl Yapılır? yazımızı okumanız bu yazımızda görmüş olduğunuz kolye çeşitlerini daha iyi anlamanızı sağlayabilir. Ayrıca da Kolye Yapımı İçin Malzemeler yazımız da eğer kolye yapmak isterseniz faydalı olabilir. Son olarak bizi Pinterest ile takip etmeniz yeni takı modellerini ve tasarımları yayınladığımızda hemen haberdar olmanızı sağlayacaktır. Yazımızın sonuna gelirken yazımızı paylaşarak bize destek olursanız çok seviniriz. Kolye çeşitleri dışında da bize sormak istedikleriniz olur ise lütfen sormaktan çekinmeyin. İsterseniz yazının altına yorum yaparak sorabilir isterseniz de ayrıca iletişim bölümünden form doldurarak sorabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir