Pardesü Kolye Ucu Nasıl Yapılır?

 

Pardesü Kolye Ucu Nakkase Blog’un bünyesinde çalışan en iyi tasarımcıların elinden çıkan özel bir tasarım ürünü kolye ucudur. Pardesü şeklini andırdığı iççin bu isim verilmiştir ancak daha pek çok farklı şeye de benzetilebilir. Tasarlanırken günümüz modasına ve tasarımcı ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanın kolye uçlarındadır. Pardesü kolye ucu estetik ve yumuşak hatları ile dikkat çekmekte, özenle verilen şekli sayesinde zarafeti ve içtenliği beraberinde getirmektedir.

 

Padesi kolye ucu için söyleyebileceklerimi yapım aşamasından başlamaktadır. Diğer ahşap kolye uçları ile aynı özenli işçilikle üretilen perdesü kolye ucu için yapım özelliklerini anlatalım:

Pardesü Kolye Ucu Nasıl Yapıldı?

Takım Yıldızı Kolye Ucu için aynı yapım aşamalarından geçen bu kolye ucunu daha yakından tanıyalım ve yapım şeklini ayrıntısı ile anlatalım.

Gerçek ahşaptan üretilen bu üründe, kuruyan ve cansız ağaçlardan elde edilen ahşap parçaları kullanılmaktadır. Gelen ahşap parçaları uygun boyutlarda kesilmektedir ve önce bir dikdörtgen prizma şekline getirilmektedir. Sonrasında tasarımdaki şekle getirilmek için özel matkaplar, zımparalar ve özel olarak bu iş için üretimi yapılan makineler kullanılarak milimetrenin onda biri(bu çıplak gözle görülebilen en küçük orandır) oranında kesikler atılarak özenle şekil verilmektedir. Sonrasında matkaba özel taşlama ucu takılarak pürüzsüz bir yapı ve yuvarlak hatlar elde edilmektedir.

Tüm bu işlemler sonucunda son şekline getirilen takım yıldızı kolye ucu özel bir mat vernikle özel olarak geliştirilen teknik ile sürülmektedir. Bu vernik sürmenin özel bir teknik ile yapılması estetik görünüşü bozmasından dolayı fırça izi bırakmaması ve sprey vernik kullanılması ile de istenilen sonucun tam olarak el de edilememesidir. Şimdi ise özel olarak geliştirdiğimiz teknik ile kusursuz bir vernikleme elde ederek istenilen şeklin en iyi şekilde elde edilmesini

Pardesü Kolye Ucu ve Tasarım Özellikleri

  • Tasarımcıya fayda sağlayabilek pek çok özellik barındıran kolye ucunun en iyi özelliği pürüzsüz ve temiz bir ip geçirme deliğidir. Bu şekilde takı tasarımcısı kolye ucunu rahatlıkla ipe geçirerek kullanabilir. Aynı şekilde klipste takabilir.
  • Günümüz takı tasarımı anlayışına uygun şekildeki yuvarlak hatlı ve sade tasarımı her türde kolye için kullanılabilir bir ürün oluşturmaktadır. Bu na otantik takı modelleri, el yapımı takılar ve daha fazlası da dahildir.
  • El yapımı takı modelleri içerisinde kullanılabilmesi için yukarıda anlatıldığı şekilde son derece detaylı ve mek isteyen bir çalışma ile ortaya çıkarıldığı için basit kolye uçlarından farkı hemen farkedilir.
  • Gerçek ahşabın damarlı yapısı sayesinde doğal bir tasarım harikası öge olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Takı tasarımcılarının dikkat ettiği her ayrıntıa uygundur.
  • Seri üretime fazla uygun bir yapı çizmemesi tek dezavantajı olarak karşımıza çıksada eşsiz yapısı ve tasarım harikası duruşu bu eksikliğini fazlasıyla karşılamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir