Kolye ve Yapım Şekli

Kolye ve Yapım Şekli görseli

Bu yazımızda bir başka kolye modelini daha inceleyeceğiz ve nasıl yapıldığı üzerinde duracağız. Bu genel bir yazı olduğu için başka ufak tefek konulara da gireceğiz ve takı yapımı için kullanılan bazı malzemelerin nasıl yapıldığına göz atacağız.

Bu kolye modelimiz için gerekenleri sıralamadan önce malzemeri nerden temin edebileceğimize dair ufak bir hatırlatma için takı tasarımı yapımı yazımızda en uygun malzeme temin yerleri anlatıldı. İsterseniz veya konuya yeni yeni canlı bir giriş yapma niyetindeyseniz yazımızda pek çok malzenin bulunduğu yerleri sıraladık. Okumanızı öneririz.Gerekli malzemelere geçersek, öncelikte bu takı modelinin oldukça karışık ve zor bir model olduğunu ve biraz daha orta ve ileri seviye tasarımcılara hitap ettiğini de bilin. Eğer takı tasarımına yeni başlıyorsanız biraz zorlanabilirsiniz ama unutmayın ki azmin elinden hiç bir şey kurtulamaz. Yazımızı dikkatlice okur ve görseldeki fotoğrafların aynısını hayata geçirirseniz her seviye tasarımcı bu modeli yapabilir.

Lafı çok uzattık, artık malzemelerimize geçerek takımızın yapımına başlayalım;

Kolye Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

 • 0.5 milimetrelik bakır tel. Bakır telimiz bu kolye modeli için ana unsur olduğundan temin edilmesi önem taşımaktadır. Bu bakır teli açık yani sadece bakır şeklinde bulabileceğiniz gibi kabloyu sıyırarak da elde edebilirsiniz. Kablo sıyırmak zahmetli olsada her elektrikçiden kolayca temin edebileceğiniz için tercih edilebilir bir malzeme çeşidi olarak karşımıza çıkıyor.
 • Penseler. Özellikle tel işi el yapımı takılar ile ilgileniyorsanız kullanmanız gereklidir. Çünkü telleri rahat eğip bükme işleri için elzemdir. Penselerle ve diğer malzemelerle ilgili pek çok bilgi vermiştik. Bu yazımıza ualşmak için tıklayınız. Kolye yapımı için malzemeler yazımız sizi bu konuda aydınlatacaktır.
 • Polisaj. Bu tamamen istepe bağlı bir mazlemedir ve elzem değildir. Yani kullanmasanız da olur. Kullanmak isteyenler için kısaca açıklayalım. Polisaj, metallere parlaklık veren kimyasaldır. Genelde ve bilindiği kadarıyla parlatma esnasında çıkan toz solunmadığı sürece sağlığa bir zararı yoktur. Metallere güzel bir parlaklık verir. Polisaj ürünleri sıvı ve macun şeklinde satıldığı gibi kalıplar halinde katı olarak da satılmaktadır. Sıvı olarak satılanları bir bez yardımıyla metal yüzeye uygulamak yeterli olurken katı ve kalıp halinde olanları motorun ucuna takılan keçe yardımı ile metale sürmek gereklidir. Bu iyi polisaj yönteminden daha verinli, daha estetik ve daha sağlıklı olanı aynı zamanda bizim de tercih ettiğimiz katı yani kalıp polisajlardır.

Bunlar malzemelerimizdi. Bunların yanında isteğe bağlı ve görselde görmüş olduğunuz malzemeleri tercih edebilirsiniz. Eğer devamlı takipcimizseniz bunların yani malzemelerin nerelerden temin edilebileceğini, satın alınabileceğini sık sık yazılarımızda paylaştık. Eğer daha önce denk gelmediyseniz Nakkase Blog’da kısa bir gezinti yapmanızı ve diğer yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederim.

Bu kolye modelinin yapımında ana unsurun bakır tel olduğunu söylemiştik. Sizi daha yaratıcı kılmak adına ve yaratıcılığını güdülemek adına ufak bir fikir olarak; kullandığınız bakır tel renkli olabilir veya renkli değilse kendiniz boyayarak farklı çalışmalar deneyebilirsiniz. Neticede bakıl tel günümüzde ucuz sayılabikecek bir malzeme.

Kolye Yapımı

Bu modelin yapımı biraz karışık olduğundan daha çok görseli takip ederek kolyeyi yapmanız sizin yararınıza olacaktır diye düşünüyoruz. Bu yüzden bı odelin yapımını uzun uzun anlatarak sizin kafanızı karıştırmayacağız ve sizi sıkmayacağız.

Görseli yukardan aşağıya doğru takip ederek kolye modelini yapabilirsiniz. Kafanıza takılan, yapamadığınız, anlamadığınız, düşünüpte yapsam mı dediğiniz şeyleri yorum bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın. Size yardımcı olmayı ve bu şık tasarımı hayata geçirmenizde biraz olsun yardım etmeyi gerçekten çok isteriz. Yine aynı şekilde iletişim adreslerimizden bize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz. Bize mail atabilirsiniz veya her hangi bir yoldan bize ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda kolye yapım ipuçlarından da bahsederek tasarımlarınızı pratik hale getirecek uygulamalara da bakalım istiyoruz.

Kolye yapımı ip ucu ve pratik yöntemler
Kolye yapımı ip ucu ve pratik yöntemler

Kolye Yapımı İpuçları

Yukarıda deri kolye veya bileklik için bir klips tasarım örneğini görsel olarak verdik. Kokye tasarımları yaparken son nokta her zaman çok önemli olmuştur ve takı tasarımı her zaman son hali ile var olur ve takılır. Bu klip yapımı oldukça estetik ve kullanışlı olduğu için bunu seçtik. Aynı zaman da çok da kolay ve pratik.

Kordonun bir ucunu kıvırarak görselde gördüğünüz gibi tel ile tutturmanız yeterli. Yazımızın havada kalmaması için ve görseli incelemenizi çneririz. Görselimiz olsukça açıklayıcı ve bizim burda anlattıklarımızı yanlış anlamanızı engelleyecektir.

Kolyeler pek çok şekilde tasarlanıp hayata geçirilebilir. Bunun yanında aynı tasarım pek çok şekilde de hayata geçirilebilir ve iyi bir tasarım icra edilebilir. Burada önemli olan sizin yaratıcılığınızı kullanmanız ve gayret etmenizdir. Bu tasarımı biraz zor bulduysanız bir kaç ipucu vererek işinizi kolaylaştırdığımız takı yapımı ipuçları yazımızı mutlaka okumalısınız. Size mutlaka faydalı olacaktır.

İpuçları Yazımızda Nelerden Bahsediyoruz

Yukarıda linkini verdiğimiz yazımızda kolye yapı için kolaylıkları ve tasarım ürünleri içerisindeki pratik yönlerini ele aldık. Bir kolye tasarımı başlangıç aşaması içindeki bir tasarımcı için oldukça zor hayata geçirilebilir. Size kolaylık olması ve hızla ilerleyerek kabiliyetlerinizi geliştirmeniz için bu ipuçlarını paylaştık.

Ne İşinize Yarayacak

Öncelikle, kalite ve tasarım şıklığından ödün vermeden pratik ve hızlı kolye tasarımları yapabileceksiniz. Sonrasında ise tasarım ve el yapımı takılar alanında önemli bilgilere sahip olacaksınız ve zaten blogumuzu takip ediyorsanız sahip olduğunuz engin bilgileri genişleticeksiniz. Tüm bunlar ve daha fazla sizin iyi bir tasarımcı olarak kazanımlarınız arasında olacaktır.

Bu Tasarımın Bize Kazandırdıkları

Eğer bu yazımızda paylaştığımız tasarımı yapmayı denediyseniz kazandığınıza inandığımız pek çok özellik var. Nitekim bu model zor sayılabilecek bir modeldi.

 • Takı malzemerinin nasıl daha verimli kullanılacağını bakor tel üzerinde pense izi bırakmayarak öğrenmiş olmanı gerek.
 • Her iş de olduğu gibi takı tasarımında sabırlı olmayı öğrenmiş olmalısınız. Bu modelimiz sabır ve zaman gerektiren ayrıntılı sayılabilecek bir modeldi çünkü.
 • Estetik algılarınız ilk elden farklılaşmış olmalı. Bunun nedeni ise sizlerle paylaştığımız görseldeki kolye modelinin günümüz moda anlayışına ve trendine son derece uygun olmasıdır. Günümüz moda anlayışı ve trenleriyle ilgili takı ve moda yazımızı okursanız bu demek istediğimizi çok daha iyi anlayacağınıza eminim. Bu yazımızda takı tasarımının moda ve tasarım trendleriyle olab ilişkisini incelemiştik.
 • Bu tasarımı hayata geçirmek ile artık başlangıç seviyesinden çıkmış ve bir takı tasarımcısı olma yoluna tamamen girdiğinizi düşünüyorum. Bu zor ve karışık tasarımın umarım kolaylıkla üstesinden gelmiş ve başarmışsınızdır.
 • Güzelliğinize güzellik kattığınızdan da eminiz. Bu güzel tasarımı takarsanı güzelliğinize güzellik katacağınızdan hiç şüphemiz yok çünkü insanın kendi tasarımını kendi üzerinde denemesi kadar güzek bir şey yokdur heralde. En azından bir takı tasarımcısı için bu böyledir diye düşünüyorum.

Penselerin Kullanımı

Kolye yapımında penseler
Kolye yapımında penseler

Kolyeler yapılırken pek çok çeşit pense kullanılır. Bu penselerin çeşitkeri kolyenin modeline göre değişse de çok dar bir çerçeve etrafında döner. Örneğin yukarıdaki görselde karşımıza çıkan pense yuvarlak hatlar oluşturmak için kullanılır. Şekilde oldukça estetik ve güzel bir parça görünmekte. Buradaki görselde karşımıza çıkan şekli bakır tel ve görseldeki gibi bir pense kullanarak sizinde yapmayı denemenizi öneririm. Nasıl kullanıldığıno ve pratikliğini hemen farkedeceksiniz.

Bu tür tasarımlar yaoarken dikkat etmeniz gereken şey penseyi tüm gücünüzle sıkarak bakır tel üzerinde izler bırakmanızdır. Bakır yumuşak bir maden olduğu için bu sık karşılaşılan bir durumdur. Tasarıma konsantre olarak boş bulunup bunu unutursanız bakır telinizde penaenin iziyle karşılaşacaksınızdır.

Bakır tel ve pense kullanarak pek çok güzel ve şık kolye modeli tasarlanabilir. Aşağıdaki görsel bakır tel ve sıkıştırılmış boncuk kullanarak güzel bir modelin nasıl hayata geçirildiğini anlatmaktadır.

Kolyeler ve yapım şekilleri

Bu ayrıntılı tasarımdan da anlayacağınız gibi çok çeşitli tekniklerle yazımızın konusunda tasarım icra etmek mümkündür. Bunlar çeşit çeşittir ve özellikle meraklı tasarımcılar için ilgi oluşturur. Bizim de sık sık yaptığımız el yapımı takılar arasında yer alan tel sarma takılar da kolye yapımı ile ilgili önemli ve çok tutulan estetik methodlardandır. Tel sarma takılar yazımızda bu teknik ile ilgili ayrıntılı bilgi de bulabilirsiniz.

Tel sarma takılara da kısaca değinirsek, ilgili yazımızda da değindiğimiz gibi özellikle Rusya ve Kuzey ülkelerinde popüler bir zanaat olduğunu söylemek gerek ancak ayrıntılı yapısı ve estetik kaygılar gözetilerek günümüz moda anlayılına uygunluğu çoğu tek sarma kolye ve diğer takı modelleri için kesinlikle tartışılmaz. Tel sarma takıların yapımı ile ilgli daha çok paylaşım yapmaya çalışmamızın başlıca nedenlerinden biri de tabiki bu.

Pek çok takı modellleri var ancak malesef sadece sınırlı bir tür de model ve yapım şekli ile ilgili yazı paylaşabiliyoruz. Daha fazla paylaşım yapmak ve size daha faydalı olmak isteriz ancak bunları da eldeki imkanlar çerçevesinde yapabiliyoruz. Bu yüzden yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşır ve bizi sitemizi arkadaşlarımıza tavsiye ederseniz bizi çok mutlu edersiniz. Yazılarımın paylaşılması ve yayılması bizim için büyük zevk olacaktır.


Metal Kolyeler

Yazımızın sonlarına gelirken metal takılardan bahsetmek istiyorum. Özellikle takı modellerinin farklı materyaller kullanılarak üretildiği bir gerçek. Plastik, ahşap, metal, epoksi, cam ve daha neler neler… Tüm bu malzemelerin ortak noktası ise takı malzemesi olarak gönül rahatlığıyla işlevsel birer ürün haline getirilebilmeleri. Bu malzemelerden en zoru ise metaller. Çünkü işlenmesi oldukça zor. Cam da zor bir malzeme de olsa yüksek ısı ile çok çeşitli yöntemlerle işlenebilir veya boyanabilir. Ancak metal oldukça zor. Örneğin gümüş ile uğraşıyorsanız ve bu gümüşün takı yağımı için kullanılan özel bir gümüş olmasu gerek.

Enjeksiyon Press Döküm Kolye Uçları

Enjeksiyon press dediğimizde bize pek bir şey ifade etmesede düşük maliyetli üretim bandlarından biri oluşu hayatımızın her alanında kullandığımız ürünlerde üretimin bu yöntem ile yapılmasıdır. Örneğin anahtarlığımız; çok büyüj ihtimakle bu yöntemle metal döküm uygulanarak üretilmiştir. Anahtarlığımız plastik ise bu seferde plastik enjeksiyon press uygulanmıştır. Bu gün aldığımız metal kolye uçlarınnsa tamamı bu yöntem ile üretilmiştir.

Enjeksiyon press kolye
Enjeksiyon press kolye

Yukarıda örneğini görsüğünüz kokye de bu yöntemle üretilmiştir. Bu yöntem ile tek bir kalıptan en ince ayrıntısına kadar pek çok imitasyon ve tıpkısının aynısı ürün çıkmaktadır. Kullanılan malzemenib adı ise zamaktır. Bu özel malzeme bir alaşımdır. Yani faeklı metalkerin bir araya karşıtırılmasıyla oluşmaktadır.

Metal Kolye Özellikleri

Bu metal kolye oldukça hafif, sağlam ve eğilip bükülmeye dayanıklıdır. Oldukça serttir. Bunun yanında eğilip büyükmese de çok yüksek kuvvetler uygulandığında kırılabilmektedir.

Metal kolye için önemli özellikleri sıralayalım;

 • Çok hafiftir ve kolaylıkla taşınabilir.
 • Dayanıklıdır. Eğer uygun parlatma ve vernikleme işlemi yapıldıysa çok uzun süre aşınmadan sağlamlığını koruyarak kalabilir.
 • Kalıp olduğu sürece her şey istenildi kadar çağaltılabilir.
 • Maliyeti düşüktür. Zaten cebimizdeki anahtarlığın bile bu yöntem ile üretilmesinin nedeni budur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir