Takı Tasarımları Nasıl Yapılır?

Tasarımın Çizilmesi

Takı tasarımları nasıl yapılır? Takı modellerisinin tasarımı pek çok aşamadan geçmektedir. Bunlardan ilki tasarımın çizilmesidir. Öncelikle tasarım ayrıntısıyla çizilmelidir. Tüm ayrıntılar ve özellikler çizgilerimizde hayat bulursa daha sonrasında yapımında büyük kolaylık sağlanacaktır.

Her zaman çizimlere sadık kalınmalı ve çok özel durumlar dışında tasarımın dışına çıkılmamalıdır.

Malzemelerin Temini

Malzemelerin hepsi temin edilmeli işe bundan sonra başlabmalıdır. Bu konu son derece önemlidir. Çünkü yarım kalan tasarımların nedeni daha çok bu faktördür. İstediğimiz malzemelerin bulunması ve tasarımın yapımına başlamadan önce hazırlanması gerektir.

Bulunamayan Takı Malzemeleri

Bu da önemli bir konudur. Malzemelerin hepsini her zaman temin edemeyebiliriz. Bu durumda yapımlası gereken aradığımız nalzemeye en yakın olan malzemeyi temin ederek tasarımımızı modifiye etmektir. Burdaki modifikasyonlar, değiştirmeler ve geliştirmeler her zaman tasarımın çizimi üzerinde yapılmalıdır ve sonrasında reel olarak hayata geçirilmelidir.

Bir tasarım mükemmel olacak diye bir şeytur. İnsan çeşitli olanaksızlıklardan, şanssızlıklardan ve basiretsizlikten sıkça hata yapan bir varlıktır ve bu durum yaptığı her işe yansır. Bu yüzden üzülmemeli tasarım yapmaya devam etmeliyiz.

Takılar, Takılar ve Güzel Takılar

Takıları güzel yapan unsurlar ve bazı önemli ayarlamalar vardır. Bunlardan bazılarına daha önce pek çok kere değinmiştik.  Eğer isterseniz burada küçük bir tur atabilirsiniz. Turunuzda önemli şeyler ve tasarım anlayılındaki farklılıkları göreceğinizden eminiz.

Güzel bir takı için başlıca unsur emektir ve günümüz trendlerine uygunluktur. Bu önemli bir etmendir çünkü takı tasarımları nasıl yapılır sorusunu sorduğumuzda karşımıza çıkan en önemli cevap el yapımı olarak yaparızdır. El yapımı ise bu bir tasarımcı elinden çıkmalıdır demektir. Bu da tabiki takı tasarımınj değerli kılan başka bir özelliktir.

Basitlik İyidir

Unutmayın, basitlik iyidir ve bizi hem estetiğe hem de kullanışlı olmaya taşıyan önemli bir unsurdur. Yaşam akan bir su ise tasarım bu su da hızla ilerlemesi gereken bir teknedir. Bu tekne batmamalı ve etrafa çarpmadan gitmelidir. Sanırım ne demek istediğimi anladınız. Tüm bunların yanında özellikle fark edilmek bu fark edilmenin pazitif bir farkedilme olması vardır.

Basit bir tasarımla istediğimiz her özelliği elde etmek münkündür. Eğer blogumuzu gezdiysenizde minimalizmin günümüz trendi olduğumu bilirsiniz. Minimalist akıl takı tasarımları nasıl yapılır sorusunu verilecek başka güzel bir cevaptır. Takı tasarımları minimalist bir yaklaşımla yapılırsa günümüz modasına uygun placak ve sempati toplayacaktır.

Neyse lafı fazla uzatmadan örneklerimize geçelim.

Takı tasarımları nasıl yapılır
Takı tasarımları nasıl yapılır

Burada bir yüzük tasarımı görnektesiniz. En zor takı tasarımları yüzük tasarımlarıdır diyebiliriz çünkü basit bir kolye ucu gibi ipe takılmaz. İnsan gibi değerli bir varlığın bizim için en kıymetli olan kadınlarımızın eline parmaklarına takılır.

Tel Sarma Yüzük Takı Tasarımları Nasıl Yapılır?

Bu tür tasarımlar ateşte gümüşe şekil vererek yüzük haline gelirmekten daha kolaydır. Nedenini birazdan açıklayacağız ama önce gerekli malzemeler konusuna girelim.

Takı Tasarımları Nasıl Yapılır? Kullanılan Malzemeler

  1. Kalın bakır tel bizim ana gövdemizi oluşturacaktır. Çok kalın olması gerekmez elektrik kablosu kadar bir tel bizim için yeterli olacaktır.
  2. İnce bakır tel gövdemizd sarılacak olan malzemedir. Bu telin özel olması; 0,1 milimetre kalınlıkta olmasına özen gösterin. Aksi taktirde şık bir görüntü elde edemeyiz malesef.
  3. Pens ile kalın teli elimizle bükmekte zorlandığımız yerleri kokaylıkla bükebiliriz.

Nasıl Yapılır?

Kalın telimizden otuz santimetre civarı aldıktan sonra bununla aynı boyda iki tane daha hazırlamamız gerek. Daha sonra bunları yanyana koyarak ince bakır tel ile birbirine estetik bağlama istemi uygulamamız gerek.

Eğer pens kullanma ihtiyacı hissedersek, şimdiden uyarmam gereken bir konu var. Pensi tüm gücünüzle sıkmamalıyız aksi taktirde bakır tel üzerinde belirgin izler bırakacak ve bu hem kötü duracak hem de telin takılma yapma ihtimalini arttıracaktır.

Tüm bu yöntemleri izleterek takı tasarımı nasıl yapılır sorusana başlangıç aşamasında ufak cevaplar vermiş olduk. Bununla bereber bu yazımızda öğrendikleriniz ile kendi tasarımlarınızı yapmaya rahatlıkla başlayabilirsiniz.

Takı Tasarımları Nasıl Yapılır?” te bir düşünce

  1. Pingback: Kordon Yapımı - Kordon Nasıl Yapılır - Türkiye'nin En Büyük Takı Blogu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir