Takı Tasarım Modelleri

takı tasarım modelleri tel sarma en güzel takılar

Takı tasarım modelleri konusuyla ilgili söyleyecek her zaman çok söz vardır. Ancak Nakkase gibi bir şirkette editörlük yapıyorsanız daha da fazla şey söylemeniz gerekir. Bu yazıyı da herkezden fazla söyleyecek sözümüz olduğu için hazırlıyoruz diyerek iddialı bir giriş yapalım istedik. Takı tasarımı modelleri derya deniz anlayacağınız ancak bir yerden başlamak gerek değil mi? Öncelikle bilmemiz gereken şeyleri sıralamalıyız diye düşünüyorum.

Takı Tasarımı Modellerinin Hazırlanması

Bu takı tasarımının en zorlu sürecidir diyebiliriz. Çünkü elimize boncuk ve misina alıp boncukları dizmekten çok tasarımımızı en ince ayrıntısına kadar detaylandırdığımız nokta bu aşamadır ve takı tasarımımız hayata geçerken istediğimiz gibi bir görünüm elde etme durumuda bu aşamada belirleyici olmaktadır.

Tel sarma örnek
Tel sarma örnek
Örgü takı tasarım modelleri
Örgü takı

Fotoğraflarda gördüğünüz tasarımlar gibi pek çok tasarım mevcuttur ancak bu tasarımları özel yapan şık oluşları veya takılan kişide güzel durmaları veya da dikkat çekmeleri değildir. Bu tasarımların her biri üretim aşamasına geçilmeden önce özenle çizimleri yapılan tasarımlardır. Zaten bu yüzden şık durmakta, dikkat çekmekte ve güzel görünmektedir.

Bu takı tasarım modelleri için yapım aşaması farklı süreçlerden oluşmaktadır. Bunları incelemeye geçmeden önce kolye yapımı yazımızı okuyarak biraz daha farklı bir tasarım anlayışı hakkında fikir sahibi de olabilirsiniz. Böylece uygun tasarım anlayışını kendinize göre seçerek tasarımlarınızı daha kişisel hala getirerek şekillendirebilirsiniz.

İnceleyeceğimiz ve göstereceğimiz iki çeşit takı tasarım modelleri var. Bunlardan birisi örgü takılar diğeri ise tel sarma takılar. Diğer bir çeşit takı tasarım olan boncuklu modeller ise zaten aşırı yaygın olduğu için ve her yerde kaynak bulunabildiği için ayrı bir yazı ile özel olarak incelenecektir.

Örgü Takı Tasarım Modelleri

Takı modelleri içerisinde en çok emek gerektiren tür örgü modelleridir. El yapımı takılar için her takı modelinde ayrı emek gerekir ancak örgü takılarda bu daha fazladır. Çünkü el yapımı takılar her zaman ayrıntılı olarak tasarlanmasa da örgü takılar her zaman ayrıntıkı olarak tasarlanmak zorundadır. Aksi taktirde ortaya bir takı modeli çıkarılamaz.

Örgü takı tasarım modellerinden bir örnek daha
Örgü farkı

Bu modelde görüldüğü gibi her ayrıntı özenle tasarlanmıştır. Pek çok farklı ip kullanılmış ve örgü takı tasarım modelleri içerisinde yerini almıştır. Bu tasarım pek çok boncukla da hareketli bir tasarım olarak tamamlanmıştır.

Dağınık örgü takı tasarım modelleri
Dağınık örgü takı

Bu tasarım da ilk örnek tasarımımızla benzer özellikler taşımakla beraber daha dağınık bir havada tasarlanarak daha çok bohem tarzda kadınların beğenilerine cevap vermiştir. Özenle örülen kordonu düğümle tutturulan kolye güzel bir tasarım örneğidir.

Bu Örgüler Nasıl Yapılıyor

Örgü takı tığ kullanılarak yapılırsa oldukça sık ve estetik bir gürünüm sunuyor ancak bu aşırının da aşırısı bir emek gerektiriyor. Son derece sık olan tığ örgüler her zaman pahalı takı modelleri olarak dikkat çekse de biz şişle yapılan yapılan modelleri inceliyoruz. Kazak örme işlemi nasıl yapılıyorsa takı da o şekilde örülmekte ve bir fark bulunmamaktadır. Tasarımdaki fark ise tığ ile yapılan bu işlemin daha ayrıntılı olmasıdır.

Tel Sarma Takı Tasarım Modelleri

Tel sarma takılar örgü takılardan daha az ayrıntı ile yapılsa da estik konusunda insanı tatmin eden bir tasarım anlayışı ile yapılıyor.

Tel sarma takı tasarım modellerinden birisi
Tel sarma takı

Tel Sarma Takılar Nasıl Yapılıyor

Bu sorunun en iyi cevabı “basitlikle yapılıyor” diye söylemek yanlış olmaz. Tel sarma takıların yapılışı (genellikle) kalın bir telin etrafına ince bir tel sarılması şeklinde olmaktadır. Bu da oldukça basit bir teknik olsa da yine tüm el yapımı takılar da olduğu gibi emek gerektiren bir tekniktir.

Bu basitlik farklı tekniklerle ve tele yuvarlak hatlar kazandırma işlemleriyle taçlandırılmakta ve takı modelleri arasında oldukça gösterişli bir yer kazanmaktadır.

Aslında tel sarma takıları tel sarma takı yapımı yazımızda ayrıntılı olarak incelemiştik. Bu yazımızı da okuyarak ayrıntılı olarak tel sarma takı tasarımlarının nasıl yapıldığınj öğrenebilirsiniz.

Takı Tasarımına Başlarken

Takı tasarımına başlarken bize pek çok malzeme gerekmektedir. Öncelikle örgü takı modellerini ele alırsak kullanabilceğimiz malzemeler; pens, kalın ve ince bakır tel.

Örgü takı modellerini ele alırsak da kullanılacak malzemeler; çeşitli renklerde merserize ip, çeşitli kalınlıklarda şiş.

Nerden başlayacağımıza gelirsek her zamanki gibi basitten başlayacağız ve ayrıntılı çalışmalarla zora gideceğiz.

Takı tasarım modelleri içerisindeki yolculuğumuz bu şekilde kendimizi geliştirerek sürecek ve gittikçe profesyonel bir yapı alacaktır. Tüm bu sürecin zahmetli ve çaba gerektirdiğini unutmamak gerekir. Bu yüzden sabırlı olmak ve çabalamak birinci önceliğimiz olmalıdır. Eğer yeni başlayan bir tasarımcıysak özellikle sabırlı olmalıyız ve hata yapmaktan korkmamalıyız. Sabırkı olursanız bu işi başaracağınızdsn emin olabilirsiniz. Birinci önceliğimiz sabırlı olmaktan geçmekte.

Aşağıdaki fotopraflarda yeni başlayanlar için takı tasarım modellerinin hem örgü ile hem de tel sarma ile olan takı modelleri fotoğraflarını bulabilirsiniz. Tamamı el yapımı takılar kategorisinde yer alan bu modeller dikkatle incelendiğinde ve sabırla çalışıldığında hayata geçirilmesi mümkün olan tasarımlardır.

Kalsedon takı tasarım modellerinden biri
Kalsedon tel sarma
Altair model yüzük takı tasarım modelleri
Altair model yüzük
Tel sarma ayrıntısı
Ayrıntılı kesit tel sarma
Tel sarma ayrıntılı görünüş
Tel sarma ayrıntılı görünüm
Örgü yelpaze kolye
Örgü yelpaze kolye
Örgü kolyelerden bir tane daha
Örgü kolye
Özel tasarım zor bir örgü takı
Özel tasarım zor bir örgü takı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir