Otantik Takı Modelleri ve Otantik Kolye Ucu

takım yıldızı kolye ucu

Pek çok farklı zaman aralığında çalışan tasarımcılar için özel olarak üretilen kolye uçları, yine farklı moda anlayışlarını ve kültür farklarını değerlendirerek takı modellerinin üretilmesini sağlıyor. Takı modellerine ve otantik takı modellerine pek çok yazımızda değinmiştik. Bunun yanında bu yazımızda ise yeni piyasaya sürülen takı tasarımcıları için üretilen kolye uçlarına göz atacağız. Bunlar daha çok otantik kolye ucu olarak göze çarpıyor.

Otantik Kolye Ucu

Otantik kolye uçlarına göz atmadan önce özelliklerini irdelemekte ve tasarımcıya neler katabilceğine bakalım:

  • Estetik ve zarafetin otantik tarz ve moda ile birleşimidir. Bu yüzden otantik takı modellerinde sık kullanılarak tasarıma eşsiz bir bakış açısı katar.

  • Fiyatları uygundur. Çoğu tasarımcı için uygun fiyatlıdırlar.
  • Geleneksel hava katar.

  • Tasarım anlayışını zenginleştirir.
  • Tasarımda fark yaratır.
  • Rahatlığın sembolüdür. İnsanlara bohem tarzda rahat bir takı tasarımı sunulmasını sağlar.

Bu gibi pek çok özellik otantik kolye ucu katogorisinde değerlendirceğimiz ürünlerde bulunur.

Otantik Kolye Ucu Yapım Aşamaları

Takım Yıldızı Kolye Ucu ve Pardesü Kolye Ucu için aynı yapım aşamalarından geçen bu tür kolye uçlarıdır. Bunları daha yakından tanıyalım ve yapım şeklini ayrıntısı ile anlatalım.

Gerçek ahşaptan üretilen bu üründe, kuruyan ve cansız ağaçlardan elde edilen ahşap parçaları kullanılmaktadır. Gelen ahşap parçaları uygun boyutlarda kesilmektedir ve önce bir dikdörtgen prizma şekline getirilmektedir. Sonrasında tasarımdaki şekle getirmek için özel matkaplar, zımparalar ve özel olarak bu iş için üretimi yapılan makineler kullanılarak milimetrenin onda biri(bu çıplak gözle görülebilen en küçük orandır) oranında kesikler atılarak özenle şekil verilmektedir. Sonrasında matkaba özel taşlama ucu takılarak pürüzsüz bir yapı ve yuvarlak hatlar elde edilmektedir.

Tüm bu işlemler sonucunda son şekline getirilen takım yıldızı kolye ucu özel bir mat vernikle özel olarak geliştirilen teknik ile sürülmektedir. Bu vernik sürmenin özel bir teknik ile yapılması estetik görünüşü bozmasından dolayı fırça izi bırakmaması ve sprey vernik kullanılması ile de istenilen sonucun tam olarak el de edilememesidir. Şimdi ise özel olarak geliştirdiğimiz teknik ile kusursuz bir vernikleme elde ederek istenilen şeklin en iyi şekilde elde edilmesini sağlamaktır.

Tüm bu özenli işlemlerin ardından son haline gelen tasarım tasarımcıların kullanımına hazır hale gelmektedir.

Sözü geçen Takım Yıldızı Kolye ucu ve Pardesü Kolye Ucu otantik kolye ucu modellerindendir.

Takım Yıldızı Kolye Ucu Bir Otantik Kolye Ucu Modelidir.
Takım Yıldızı Kolye Ucu Bir Otantik Kolye Ucu Modelidir.

Tasarımdaki zarafet ve içtenlik hemen dikkat çekmektedir.

Ahşap işlenmesi kolay görünsede kolay kolay şekil verilemeyen ve milimetrik çalışma dolayısı ile özen isteyen bir materyeldir ancak otantik takı modelleri içinde biçilmiş kaftandır. Dolayısı ile de otantik kolye ucu olarak da oldukça fazla kullanılan bir hammaddedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir