Kolye Yapımı

Kolye yapımı takının içnden ip geçirip boyna asmaktan ibaret değildir. Her şeyden önce kolye yapımı bir sanat yapma faaliyeti olarak görülmeli ve bu faaliyeti yapmak isteyenler kendilerini bir sanatçının kendini alanında geliştirmesi gibi yavaş yavaş ve emin adımlarla geliştirmelidirler. Bunun için yapılacak şey işin ticari boyutundan çok sanat boyutunu düşünerek bu işe başlamak kendini geliştirme yönünde farklı takı modelleri geliştirerek atılımlar yapmaktır.

Kişi sadee farklı takı modelleri geliştirerek kendine bir ürün kolu bulmaz. Bir ifade aracı olarak sanatı kullanır ve söyleyeceklerini soyut bir şekilde ifade ederek anlamlaştırır. Bu anlamlaştırma genel geçer boncuk dizme faaliyetlerinin aksine takıdaki maneviyatı ve öngerüyü geliştirerek modaya yön verircesine kullanıma sunulur.

Kolye Yapımı ve Başlangıç Aşaması

Kolye yapımı ve başlangıç aşası başlığı altında pek çok evreden gereç hazırlanan takı modellerinden sadece biri olan kolye modellerinin yapımına ışık tutmaya çalışacağız.

boncuk dizimine örnek
kolye yapımı sıralı boncuklar

Kolye yapımı için sadece başlangıç aşamasında çok az bir süre boncuk dizme olayını yapmanızı öneririz. Bunun başlıca nedeni ise yaratıcılığını öldürmesi yönündeki endişemizdir. Daha sonraki nedenler ise boncukların doğal taştan yapılmış olması gibi urumlarda başka daha özel takı modellerinde kullanılabilecekken sadece boncuk dizimi için kullanılabilecek olmasıdır. Eğer elinizde değerli sayılabilecek  boncuklar varsa bunları yanyana dizmekten ziyade daha farklı ve özel şeyler için kullanmaya çalışın.

Kendinizi Geliştirmek

Her alanda olduğu gibi bu alanda da kendinizi geliştirmek önemli bir esastır. Eğer bu işi büyük bir sevgi ile eğelenerek yapıyorsanız  doğru yoldasınız ve kendinizi geliştirmeye başladınız demektir. Bunun yanında sadece zevk alarak yaptığınız işler için özellikle hobi diyebiliriz. Vakit geçirmek için yaptığınız bu faaliyetlerde de kendinizi geliştirmek isterseniz yine aynı methodlarla çalışmak isteyebilirsiniz. Çünkü insan sevmediği bir işi değil yapmak, hobi olarak o işin yanından bile geçmek. Bu yüzden takı tasarımı işine hobi olarak başladıysanız da doğru yoldasınız demektir. Severek yaptığınız işlerde kendinizi geliştirmek bir nebze kolay olsada bunun için sıkı çalışma yani belli seviyelrde uğraş verme gereklidir.

el yapımı kolye yapımı
el yapımı takılar için kolye yapımı örneği

Yukarıda görmüş olduğunuz kolye modelli el yapımıdır ve yoğun bir uğraş ve tasarım neticesinde üretilerek Üç Çiçekli Yeşil Kolye adıyla bir ürün haline gelmiştir. Bu hiç şüphesiz bir süreçtir ve bu sürecin sonucunda ortaya birşeyler çıkabilmiştir.

Kolye yapımı için eğer aklınızda iyi bir fikir varsa öncelikle bu fikre gelene kadar ne gibi süreçlerden geçmeniz gerektiğini aklınızda belirlemeli, ölçüp biçmeli, tartıp öyle faaliyete geçmelisiniz. Şunu unutmayınki aklınızdaki tasarımı hayata geçirebilmek için gerekli olan pratik ve beceriyi henüz kazanmamış olabilirsiniz. Bu birim işaret ettiğimiz kendinizi geliştirme durumudur.

Kolye Yapımı” te bir düşünce

  1. Pingback: Takı Tasarım Modelleri - Nakkase Blogdan - Nakkase ile Takı Tasarımı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir