Takı Tasarımı ve Moda

bileklik modelleri takı modelleri için görsel

Takı tasarımı ve moda ayrılmaz iki bütün gibi hareket eder. Moda da trend olan şeyler takı tasarımı ile de hayatımıza girmeye başlar. Aynısı olmasa da benzer şekilde takı modellerinde yerini alır. Takı yapımı ile uğraşıyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken husus malzeme teminidir. Boncukları, kolye uçlarını, klipsleri hazır alacaksınızdır ve bunları alırken günümüz trend ve modasına uyup uymadığına dikkat etmek gerekir.

Takı Tasarımı ve Günümüz

Takı tasarımı ve günümüz, endüstrinin hızla geliştiği ve atılımlar yaptığı bir zamab diliminde aynı kulvarda hareket eder oldu. Bu bize güzellik ve şıklık yarışında hızı ve ucuz maddi imkanları getirdi. Her şeyden önce uygun maliyetlerle elde edilen mallar takı tasarımında da yerini almaya başladıkça bu endüstri de giderek güçlendi. Artık takı malzemesi imal eden bir sürü yer var ve takı malzemelerini temin etmek son derece kolay.

Günümüzde moda farklı evrelerden geçiyor ve kullanıcıya yani ürünü satın alana ulaşıyor. Ürünün tasarımını yapanı bilmiyoruz bile. Örneğin elimizdeki telefon, evimizdeki bilgisayar ve daha fazla hepsi endüstriyek tasarım ürünü ve tasarımcıları var. Ürünleri beğenerek kullanıyoruz ama tasarlayanlar hakkında bir bilgimiz yok.

Günümüzde bu gayet normal aslında ama takı tasarımı dediğimiz de her kesin belli seviyelerde yapabileceği türde bir uğraş olarak göze çarpıyor. Yani komşunun kızı annesinin yaptığı kolyeyi taktığımızda, o kolyeyi annesinin yaptığını bilme ihtimali artıyor. Bunun yanında pek çok tasarım ürünü diye nitelendirebileceğimiz özellikte ürün bu çerçevede değerlendirilmekten son derece uzak.

Takı tasarımı ve günümüz yıllar içerisinde gelişen ve farklı evrelerden geçen kulvarlar olmasına rağmen yukarıda anlattığım varyasyonlarla birleşmeye başladı. Durum bu iken takı tasarımı günümüzde pek de nitelikli bir işmiş gibi görünmüyor değil mi?

Eğer böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz ve ustalara hakaret ediyorsumuz demektir.

Takı Tasarımı Nasıl Bir İştir

Takı tasarımı özel bir iştir ve tasarım aşamasından üretim aşamasına kadar farklı aşamalar gerektirir. Bu özel tasarım katogorisinde tasarlanan takı tasarımı ürünlerinin ön plana çıkmasına ve özellikle bilinçli alışveriş yapan kesimin dikkatini adeta cezbediyor.

Takı tasarımı farklı aşamalardan geçerken farklı emek seviyeleri geçiriyor ve bunu tasarıma yansıtıyor. Bu özel tasarım bir takı modellinin doğasında ve yapım amacında yatan bir gerçektir. Takı tasarımı özel tasarımsa güzeldir. Ancak bunu söylerken de diğer takı modelleri kategorisindeki takıları kötüleme amacı değil geri plana itme amacı dikkat çekmelidir. Klasik bir laf vardır; ne yakışırsa o güzeldir. Bu çerçevede de değerlendirdiğimiz de çirkin, banal, işe yaramaz, kötü takı yoktur. Bu da farklı bir gerçektir ve asıl doğru olan budur.

Takı tasarımları dediğimizde aklımıza gelen önemli özelliklerden biri de umarsızca boncuk dizmektir. Biz bunu sadece yeni başlayanlara öneriyoruz. İleri seviyede bir tasarımcı olmak isteyenlere daha çok Rusya’da popüler olan tel sarma zanaatini ve Türk usulü örgü işi takı yapımı tekniklerini öneriyoruz. Yaratıcılığı geliştirmek ve bir tasarım adabı oluşturmak için bu yöbtemler daha yerindedir. Çünkü sadece bobcukların yan yama dizilmesi kalıbıyla kalmayıp pek çok farklı şey yapmak bu tekniklerle daha fazla mümkündür.

Takı Tasarımı ve Tel Sarma Tekniği

Takı tasarımı ve tel sarma tekniği özellikle estetik sanat eserleri ortaya çıkarmak için idealdir. Tekniğin inceliklerine ve özelliklerine başka yazılarımızda ayrıntılı olarak değineceğimiz için bu yazımızda daha çok malzeme temini ile ilgili ufak bir giriş yapalım istiyorum. Takı tasarımı ve moda konusunda daha belirgin farklar yaratmak için biçilmiş kaftan olan bu teknik bulunması kolay malzemelerden oldukça estetik ve kullanışlı tasarımlar ortaya çıkarmamıza olanak tanıyan bir teknik.

Öncelikle ihtiyacımız olan şey iki farklı kalınlıkta olan teller. Bu telleri temin etmek oldukça basit. Her hangi bir yapı markette bulabilirsiniz. Biz özel teller kullanıyor, uygun sertlik ve esneklik oranlarındaki telleri ilk elden üretiyoruz. Ama bulabileceğiniz her hangi bir tel çeşidi ile de kolaylıkla bu teknikten sanat eserleri ortaya çıkarabilirsiniz.

İkinci olarak penseler. Penselerle telleri eğip bükeceğiz ve farklı şekiller vereceğiz. El işi yapan yerlerde küçük boyutlu takı yapımı için tasarlanmış penseler oldukça kullanışlı ama alet dolabında bulabileceğiniz büyük yapı maret penseleri de tabi ki kullanılabilir. Kullanılmaması için hiç bir neden yok. Sadece temiz olmasına dikkat edin.

takı tasarımı için aletler
Takı tasarımı ve aletler

Ve bu kadar. Temel işlevlerde bir takı tasarımı yapmak için başka temin etmeniz gereken her hangi bir şey kalmadı. Eğer bizim gibi ürünlerinizi pazarlayacaksanız parlatma, cilalama, temizleme, erozyondan koruma, gibi işlemlet uygulamanız gerekirdi ama şuan bunlara ihtiyacınız pek yok.
Bizim de Özel Tasarım kategorimizde pek çok tel sarma tekniği ile üretilmiş takı modelli bulunmakta. Bunların bazılarına da aşağıdan ulabilirsiniz:
Takı tasarımı ve moda günümüzde hala aynı yöntemlerle üretim yaparak gelişmeye devam ederken yararıcılığı ve yapıcılığı geliştiren teknikler yavaş yavaş popüler olacağa benziyor.

Takı Tasarımı ve Moda” te bir düşünce

  1. Pingback: Kolye ve Kolye Yapım Şekilleri - Nakkase Blog - Türkiye'nin En Büyük Takı Blogu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir