El Yapımı Takılar

takı modelleri örgü takı takı tasarım örnekleri

El yapımı takılar sadece tamamen elde yapılırsa anlam bulur bunum harici yapaydır. Eğer gerçekten ayrıcalıklı bir takı modeli arıyorsanız el yapımı takıları tercih etmelisiniz.

Bu konuyu daha derinlemesine incelemeden önce takı modelleri ve kolyeler yazımızı okuyarak genel bir bilgilendirme almanızı öneririz. Yazımızda yer alan el yapımı takıları daha yakından incelemek ve diğer fotoğraflarına bakmak içinde anasayfamızdan sitemizi gezmeye başlayabilirsiniz.

El yapımı olmayan takılar kötüdür diyemeyiz. Bunu kimse söyleyemez ama takı modelleri içerisinde ayrıcalıklı bir yerleri oldukları kesin. Çünkü yapılışları emek gerektirir, herkeste bulunmaz, özeldir ve el yapımı takıları tasarlayanlar tıpkı kendileri takacakmış gibi tasarımlar yaptıkları için daha kullanışlı, daha içten ve daha sıcaktır.

El yapımı takılar tasarım aşamasından üretim aşamasına kadar sınırlı sayıda üretilmek üzere tasarlanırlar. Bu yüzden el yapımı takılara sahip olanlar bunları ya yüksek miktarda paralar ödeyerek yada kendileri üreterek sahip olmuşlardır. Bu takı modelleri içerisinde de sadece ücretle satın alınanlar özel tasarım ve el yapımı takılardır. Çünkü sadece profesyonel bie bakış açısıyla tasarımı yapılan takı modelleri alıcı bulabilir.

Otantik takı modelleri ise sadece el yapımı ise gerçekten içtenlik ve felsefe taşır. Özel olarak üretilen takılar içerisinde en çok onlar rağbet görür. Tasarımcının bakış açısı burada devreye girer ve özelliğini konuşturur.

Takı modelleri ve otantik takı modelleri arasında en çok üretilenler ise düşük maliyetlerinden dolayı el yapımı olmayan takı modelleridir. Bunlar seri olarak mekanizasyonun yardımı ile bolca üretilebilir. Ancak çoğunlukla bir tasarım alt yapısından uzaktır. Burada çoğunluklanın altını çizmekte yarar var çünkü seri üretim bandı kurarak tasarım ürünü imal eden ve takı modellerini piyasaya süren yerler yok değildir. Ancak tahmin edersiniz ki bunların sayısı son derece azdır.

El yapımı takılaradan örneklere göz atalım;

El Yapımı Takılara Özel Bir Örnek

El yapımı takılara örnek, takı modellerinden el yapımı takılar

Bu model tamımı el yapımıdır ve bakır telin esnek ve bükülebilir yapısından faydalanılarak yapılmıştır.

Otantik Takı Modellerine El Yapımı Takılardan Bir Örnek

El yapımı takılara bir başka örnek, takı modellerinden el yapımı tel takı modelleri

Otantik takı modellerine örnek olarak gösterebileceğimiz bu el yapımı takı modelinde eski Mısır’dan esinlenilmiş. Yine tamamı el yapımı olarak üretilmiş ve yine bakır telin esnek ve bükülebilir yapısından faydalanılarak üretilmiş.

Takı Modelleri ve El Yapımı Takılar

El yapımı takılara örgü ile yapılmış bir örnek
El yapımı takılara örnek bir bileklik modeli

Takı modelleri bu çerçevede genişletilebilir. Takı modelleri ve el yapımı takı modellerinin üretim kategorileri bakımından incelenmesi üretmek ve satın almak isteyen kişiler arasında takı modellerinin tercihleri bakımından önem taşır. Bunun için pek çok farklı ayrım ve çeşitlendirme yapılabilir.

İçtenliğe önem veren ve takı modellerinin tasarım bakımından kalitesine önem veren kişilerse bu çeşitlenme ve ayrım içerisinde daha çok el yapımı takıları tercih etmektedir. Bu tercihlerinde takı modellerinin el yapımı takılar kategorisinde olmalarondan çok nadir bulunma ve eşsizlik bakımından değerlendirildiği de bir gerçektir.

Bu çerçevede düşünürsek el yapımı takılar takı modelleri içerisinde her zaman tercih edilecektir dememiz mümkündür. Ancak burda el yapımı takıların üretim zorlukları da göz önüne alındığında adı üstünde zor bulunan bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. El yapımı takılar tasarım aşamasından üretim aşamasına kadar pek çok farklı mecrada görülebilir ve bu çerçevede değerlendirildiğinde bulunması zor ama bulunduğunda maddi değerine bakmadan hemen satın alınan ürünlerdir diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir