Takı Tasarımlarının Yapımı -2-

takı malzemeleri online satış görsel

İlk yazımızda Takı tasarımlarının yapımı ile ilgili genel bilgiler vermiş ve takı tasarlamanın başlangıç aşamasından bahsetmiştik.

Bu yazımızda ise Takı tasarımları -1- yazımızda bahsettiğimiz maddelerden ikincisi olan malzemelerin teminine geçeceğiz ve bu konuda bilgi vereceğiz. İyi bir takı modeli ortaya çıkarmak için gerekli malzemeleri nerelerden temin edebileceğimize de değineceğiz.


Malzeme Temini

Malzemeler bizim için en önemli unsuru oluşturuyor ve tabi bu malzemeler arasında takı modellerimizi ve takı tasarımlarımızı mükemmel kılacak olan boncuklar. Takı tasarımları genellikle boncuklar kullanılarak yapılır ancak bizim gibi örgü takı modelleri, tel örme modeller, tığ ile yapılan modeller üretiyorsanız işiniz biraz daha zor. Ancak başlangıç aşamasında iseniz çeşitli boyut ve özelliklerde ki boncukları kullanmanız sizin için ideali olacaktır.

Kullanacağımız malzemeleri ise bulunduğunuz şehre göre bulması kolay veya zor olabilir. Biz özellikle Ankara’daki yerlere değineceğiz.

Eğer aklımızdaki takının tasarımını genel hatları ile yaptıysanız şimdi malzeme alma aşamasına geçebilirsiniz.

Suluhan Çarşısı

Ankara’da takı ile ilgili malzemeler alabileceğiniz yegane yerlerden birisi uygun fiyatları ile dikkat çeken Ulus’daki Suluhan Çarşısı.

 

Çarşının genel görünüşü böyle ve Ulus’da kolaylıkla bulabileceğiniz bir konumda. Tabiri caiz ise incik boncuk her şey var.

Tasarımlarınızda ihtiyacınıza göre ne arasanız buradaki dükkanlarda bulmak mümkün. En basit tasarımlardan en komplike tasarımlara kadar her türlü ihtiyacınızı ekonomik bir şekilde giderebilirsiniz.

Misina, lastikli misina, sayısız çeşit boncuk, kordon, deri kordon, zincir, metal kolye uçları, ahşap kolye uçları, boncuklar, metal boncuklar, cam boncuklar, taş boncuklar, klipsler, ara parçaları ve daha pek çok şey temin etmeniz mümkün. Her keseye uygun da materyal bulmak mümkün. Eğer ileri aşamalarda br tasarımcı iseniz veya böyle bir amacınız varsa ileri kalite pek çok malzeme bulmak mümkün. Bunlara örnek verecek olursak; gerçek taştan boncuklar ve başka malzemeler her zaman cep yakar ama estetik ve duruş açısından da tasarımınıza can katacağı kesindir. Renk ve kesim olarak doğal duruşu hemen kendini belli eder. Pahalı oluşu ise kendi estetik anlayışınızı geliştirdiğiniz de ve el alışkanlığı kazandığınızda yapmanız gereken bir yatırım olarak karşınıza çıkar.

 

 

Yeni başladıysanız gerçek taştan malzemeler almak size çok bir şey kazandırmayacaktır. Bunun yerine plastik boncuklar ve/veya malzemeler tercih etmeniz faydanıza olur diye düşünüyoruz.

Bu aşamadan sonra alacağınız malzemeler ise cam boncuklar olabilir. Bunların fiyatları plastik boncuklardan biraz daha pahalı olsa da cep yakmayacaktır.

Suluhan Çarşısı’nda pek çok çeşit alet edevat da takı malzemesi olarak satılmaktadır. Kargaburnu, penseler, boncuk iğneleri gibi pek çok araç-geçek bunlara örnektir.

Kısa kesmek gerekirse Suluhan Çarşısı’nda ihtiyacınız olan her şeyi ekonomik fiyatlara bulmanız mümkün.

Moda Çarşısı

Ankara-Kızılay’daki Moda Çarşısı ihtiyaçlarınızdan bazılarını bulabileceğiniz ikinci yer. Moda çarşısının içerisinde Suluhan Çarşı’ndan bahsederken söz ettiğimiz gerçek taşlardan pek çoğunu bulmak mümkün. Bunları boncuk haline getirilmiş olarak bulabileceğiniz gibi özel kesim veya doğal vaziyette bulmanızda mümkün. Moda Çarşısı’nın içerisinde başka tür de malzeme temin edebileceğiniz bir yer yok ancak hemen telaşa kapılmayın çünkü özellikle çarşının karısında oldukça büyük bir mağazada pek çok çeşit şey bulmak mümkün. Ancak söylemek gerekirki burada fiyatlar Suluhan Çarşısı’ndakinden biraz pahalı gelebilir.

Bu bölgenin adetinden olsa gerek daha çok taş ve özel kesim taş satıldığı için biraz pahalı. Yine de güzel şeyler bulmak mümkün. Değerli taş arayan tasarımcılara da duyurmuş olalım.

Bu kadar ile bitmiyor tabi takı malzemesi bulabileceğiniz yerler ancak temel olarak takı yapımı ile ilgili neredeyse tüm ihtiyacınızı bu merkezler karşılayacaktır.

Nakkase Grup olarak ise yoğun çaba ve sabırla takı yapımı ile ilgili malzemeleri üreticisinden temin eder ve kendimiz üretir vaziyete geldik. Bunun için çok çaba harcadık ama en önemlisi siz değerli takı sever dostlarımızın kıymetli alışverişleri sayesinde buradayız ve sizlere faydalı olmak için pek çok farklı mecrada yayın yapmaktayız. Takı tasarımlarını daha estetik ve içten takı modelleri haline dönüştürmek için yazımızı paylaşmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın.

Başka şehirlerde takı alışverişi yapabileceğiniz yerlerden bahsedemedik ancak yakında şehir şehir takı malzemesi temin edeceğiniz yerlere değineceğiz. Yani hiç merak etmeyin. 🙂